Prvi svetski rat
Prvi svetski rat donosi mnoge promene. Egipatska vlada se suprotstavila centralnim silama, na čiju stranu je stala Turska, pa je Britanija 1914. i formalno proglasila kraj turskog suvereniteta i uvela protektorat. Egipat je postao njena vojna baza, iz koje je regrutovala i Egipćane za rat.
Posleratno nezadovoljstvo protektoratom kulminiralo je 1919. Ustanak je zahvatio čitav Egipat, koji je zbog slabe organizacije ubrzo ugušen u krvi. Međutim, politička borba za samostalnost je nastavljena, pa je 1922. Egiptu formalno priznata nezavisnost, a sultan Ahmed Fuad proglašen je kraljem. Dominacija Britanije je ostala, kao i njena vojska (uporedo sa egipatskom), uz dvojno starešinstvo: vrhovni komandant je bio egipatski kralj, a generalni inspektor britanski general.
Godine 1936. u Londonu je potpisan sporazum između britanske i egipatske vlade kojim je ukinuta britanska vojna okupacija. U zoni Sueckog kanala ostalo je 10.000 britanskih vojnika, koji su imali pravo da na teritoriji Egipta obrazuju vojne baze, što je ograničavalo njegov suverenitet. Maja 1937. Egipat je stupio u Društvo naroda.